Wzdęcia i problemy z wypróżnianiem

W ubieglym roku rzucilam palenie. Wiek 30 lat. Od kilku miesiecy borykam sie ze wzdeciami i brakiem wyprozniania codziennego. Pije do 3 litrow plynow dziennie. Od lekarza dostalam tabletki dibutrin, ale niestety nic nie pomagaja. Uzywalam senesu, soku z kapusty kiszonej ale to ulga tylko na chwile. Stosowanie blonnika rowniez nic nie pomaga, w diecie mam wykluczone slodycze i zjadam otrby. Nie chce brac tabletek przeczyszczajacych poniewaz boje sie reakcji. Nie wiem co mam robic. Prosze o pomoc

Witam!

Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: schorzenia związane z układem pokarmowym, niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Jeśli mimo odpowiedniej diety objawy będą dalej się pojawiać, zachęcam do dalszej diagnostyki lekarskiej.

Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam , senes działa dość slnie przeczyszczająco, radzę zrobić badania na krew w kale i odwiedzić gastrologa , może to być jelito drażliwe lub polip. Pozdrawiam serdecznie

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Jeśli zastosowane leczenie nie przyniosło spodziewanego rezultatu to konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Być może konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli opisane wzdęcia i zaparcia utrzymują się pomimo stosowanych działań, sugeruję konsultację ze specjalistą gastroenterologiem. Proszę jednak zwrócić baczniejszą uwagę na dietę - sok z kapusty bez wątpienia nie jest najlepszym produktem dla osób z takimi problemami.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji warto zgłosić się do gastrologa. Trudno powiedzieć czym jest to spowodowane na tym etapie, szczególnie przez internet.