Wzdęcia, nudności i wymioty a uszkodzona wątroba po przyjmowaniu dużych ilości tabletek przeciwbólowych

Witam. Proszę o pomoc. Od 2 miesięcy mam straszne wzdęcia,bekanie, nudności i wymioty Przeważnie dolegliwości występują wieczorami i nad ranem. Dodam że przed tymi objawami zażywałem strasznie dużo tabletek przeciw bólowych,ponieważ prawie codziennie bolała mnie głowa. Czasem dziennie zjadałem z 6 tabletek przeciw bólowych (paracetamol) Byłem u lekarza iż myślałem że mam chorobę wrzodową ale po pobraniu krwi nic nie wykazało. Lekarz stwierdził w badaniu ze mam uszkodzoną wątrobę. Czy to możliwe?

Leki typu paracetamol działają silnie toksycznie na wątrobę w wysokich dawkach (6 tabletek dziennie to bardzo dużo). Przy dłuższym ich stosowaniu może dojść do uszkodzenia wątroby co w początkowej fazie raczej przejawia się bezobjawowo i można tylko to wykryć na podstawie badania laboratoryjnego krwi. Na pewno na podstawie badań laboratoryjnych nie można ocenić śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego, więc powiedzenie, że nie ma Pan wrzodów, zapalenia czy nadżerek w zakresie żołądka lub dwunastnicy po badaniach laboratoryjnych jest nieścisłe. Pana dolegliwości raczej wskazują na patologię w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego, więc sugerowałbym wykonanie gastroskopii. Oczywiście o wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący po badaniu bezpośrednim pacjenta.