Wzdęcia, odbijanie i gazy przy nerwicy

Witam! Od tygodnia mam duże wzdęcie (opuchlizna) żołądka. Bardzo często towarzyszy temu puste odbijanie i wzmożone wydzielanie gazów o nieprzyjemnym zapachu. Puchnięcie żołądka pojawia się dopiero po zjedzeniu posiłku, bo rano po przebudzeniu mam płaski brzuch bez wzdęcia i wzmaga się wieczorem. Ból odczuwam b. umiarkowany, czasem żołądka, czasem z prawej strony, a czasem delikatne ukłucia z lewej strony. Bywa też, że bolą mnie jajniki, a przynajmniej ból jest odczuwalny w dole brzucha. Generalnie czuję się przez cały dzień pełna. Wyniki z krwi i moczu mam w porządku. Dodam tylko, że od 3 lat borykam się z nerwicą z dużymi objawami somatycznymi, nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie.

Trudno mi bez badania fizykalnego i badań dodatkowych określić przyczynę Pani dolegliwości. Na pewno trzeba w tej sprawie udać się bezpośrednio do lekarza. Zapewne będzie konieczne wykonanie USG jamy brzusznej (np. celem wykluczenia kamicy pęcherzyka żółciowego), a na pewno wykonanie gastroskopii celem dokładnej oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, dwunastnicy). Dopiero te badania mogą wyjaśnić przyczynę dolegliwości. Co do dolegliwości związanych z podbrzuszem, to wymagana byłaby wizyta u ginekologa. Ginekolog zapewne zaleci i być może wykona celem dokładnej diagnostyki narządu rodnego USG przezpochwowe, które najlepiej uwidacznia jajniki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli wykluczy się podłoże organiczne wszystkich dolegliwości, to być może Pani objawy są związane z nerwicą. Trzeba by wtedy z tym problemem udać się na konsultację psychiatryczną.