Wzdęcia u 29-latka a wrzody

Witam,mam 29 lat, mam problem z wzdęciami,cokolwiek zjem to nie upływa 30 min i zaczynają się wzdęcia. Próbowałem już tabletek na wzdęcia i nic mi nie pomaga. Wcześniej to się żartowało z takich przypadków wzdęć,ale teraz to już mnie nie bawi tylko martwi. Czy możliwe że mam jakieś wrzody czy coś podobnego? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

wzd ęcia mogą świadczyć o problemach z trawieniem ( żołądek, dwunastnica, wątroba) jak równiez o nietolerancjach pokarmowych. Polecam wizytę u gastrologa.

Pozdrawiam serdecznie

Witam.

Przyczyny wzdęć możemy podzielić na kilka kategorii, które często współwystępują.

Zaburzenia czynnościowe.

Nadwrażliwości pokarmowe oraz celiakia.

SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Jeśli przyczyna jest nieznana można spróbować wprowadzić następujące interwencje:

Zmień dietę.

Rozważ zastosowanie probiotyków i prebiotyków.

Wprowadź codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną.

Jeśli wzdęcia nie ustępują przez długi okres czasu, będą wymagać również pilnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastrolog, jeśli towarzyszą im inne objawy alarmowe, takie jak:

Utrata masy ciała.

Krwawienia z układu pokarmowego.

Nagłe zwiększenie nasilenia bólu.

W większości przypadków wzdęcia związane są z zaburzeniami czynnościowymi, ale jedynie lekarz w trakcie wizyty stacjonarnej będzie w stanie wyeliminować inne przyczyny organiczne. Zwiększenie obwodu brzucha towarzyszyć może chorobom nowotworowym, chorobom wątroby i innym, dlatego istotne jest ich wyeliminowanie w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta.

Dietetyk