Wzdęty brzuch, bulgotanie i uczucie przelewania

Witam.Dokucza mi wzdęty brzuch,bulgotanie,przelewanie,jakby się coś wewnątrz mojego brzucha zapowietrzyło.Ściślej ujmując-jest to coś,co mieści się po lewej stronie w okolicy żebra. Przybieram na wadze,a wcale nie jem dużo. Praktycznie te moje problemy zaczęły się od niespełna roku,wcześniej nic mi nie dolegało,a właściwie od kiedy raz dziennie przez 2 tyg. spożywałam błonnik z Mapy Zdrowia,który poleciała mi znajoma,jakoby na pozbycie się złogów na jelitach. Czyżby to on mi zaszkodził? Pomocy:(

Droga Pani!

Rzeczywiście nieprawidłowo stosowany błonnik mógł zaszkodzić. Bardzo często zapomina się, iż zwiększanie przyjmowania błonnika powinno następować stopniowo, aby przyzwyczaić do niego organizm. Bardzo istotne jest również picie minimum 2 litrów wody mineralnej każdego dnia, a szczególnie podczas stosowania błonnika. Woda powoduje jego pęcznienie i dopiero w takiej formie jest w stanie oczyszczać jelita ze złogów, w przeciwnym wypadku powoduje ich zapychanie oraz nieprzyjemne odczucia, m.in. wzdęcia.
Zachęca do unikania suplementów błonnika, a korzystania z niego w formie naturalnej w codziennym żywieniu. Wystarczy stosować ciemne, razowe pieczywo, makarony razowe, ryż brązowy, owoce i warzywa, szczególnie surowe, także suszone, kasze, otręby. Jednakże nie należy zapominać o piciu wody!
Zwracam Pani uwagę, że jedzenie za mało w stosunku do Pani zapotrzebowań energetycznych może nie skutkować chudnięciem, a nawet przybieraniem na masie ciała, w związku z tym, iż organizm nie dostając na co dzień wystarczającej ilości energii, składników odżywczych, witamin i składników mineralnych odkłada je sobie na "czarną godzinę". Zachęcam do skontaktowania się z dietetykiem, który pomoże Pani określić źródło problemu i wskaże drogę do poprawy obecnej sytuacji.
Istnieje jeszcze jedna możliwość, przez którą odczuwa Pani wzdęcia, bulgotania i przelewania. Może mieć to związek z przerostem flory bakteryjnej i/lub nietolerancją laktozy. Ciężko to dokładnie stwierdzić bez dokładnych badań, w związku z czym zachęcałabym do kontaktu z gastrologiem.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,
błonnik nie powinien Pani zaszkodzić, proszę zgłosić się do lekarza POZ który Panią zbada i okresli przyczynę wzdęć.
Pozdrawiam