Wzmożona sklerotyzacja panewek - osteofity

Witajcie ;) Mam Mały problem i potrzebuję pilnej odpowiedzi. Moja mama była u lekarza i wypisał jej w opisie stawów biodrowych coś takiego; ''Wzmożona sklerotyzacja panewek, ostofity na ich krawedziach''. Pilnie potrzebuję dowiedzieć się przede wszystkim, co to jest. Czy ma duże znaczenie na uszczerbku zdrowia mamy i jak to leczyć. Dziękuję z góry.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W badaniu uwidoczniono charakterystyczne zmiany dla choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Sklerotyzacja to jeden objawów ww. choroby, polegający na destrukcji części warstwy kostnej w miejscu największego obciążenia stawu. Dodatkowo uformowane zostały ostefoity, a więc narośla kostne, które zwykle są przyczyną dolegliwości bólowych. Z przedstawionego opisu rtg stawu biodrowego wynika, że rozpoczął się proces zwyrodnieniowy stawu.