Wzmożony apetyt na słodycze a podejrzenie cukrzycy

Ostatnio mam bardzo wzmożony apetyt zwłaszcza na słodycze. Mogę je jeść bez ograniczeń przy czym nie zauważyłam wzrostu wagi. Nie odczuwam w ogóle pragnienia a jeśli już się napije to mam wrażenie jakby woda przelewała się przez mój organizm bo zaraz muszę iść do toalety. Jestem bardzo apatyczna, słaba i senna. Drętwieją mi stopy. Koleżanka powiedziała mi że to mogą być oznaki cukrzycy jednak w styczniu miałam badany poziom cukru i wszystko było w normie. Czy możliwe że to jednak cukrzyca?

Dzień dobry,

Do dóch najbardziej typowych objawów cukrzycy zaliczamy polidypsję (wzrost pragnienia) oraz poliurię (zrost ilości wydalanego moczu). Jeśli nie jest Pani osobą otyłą, to jeeżeli mówimy o cukrzycy w wieku 19 lat, to byłby to typ 1. Dodatkowym typowym objawem na początku choroby w typi1 cukrzycy jest spadek masy ciała pomimo zwiększonego apetytu. Jeśłi ktoś w Pani rodzinie chorował na cukrzycę, to ma Pani nieco zwiększone ryzyko,aczkolwiek bez obaw - nie oznacza to tego, że na pewno Pani na cukrzycę zachoruje.Od stycznia minęło już kilka miesięcy. Jeśli ma Pani obawy, to proszę wykonać sobie tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia 75 g glukozy. Test ten wykaże, czy ma Pani jakieś zaburzenia gospodarki węglowodanowej, np. nietolerancję glukoz, cz nieprawidłową glikemię na czczo. W teście można również rozpoznać cukrzycę. Jednakże Pani objawy nie sugerują, aby miała Pani cukrzycę, niektóre są zupełnie przeciwstawne, do tych występujących w cukrzycy. Co do drętwienia stóp, to czasami jest to jeden z objawów polineuropatii cukrzycowej, ale jeśli w styczniu miała Pani dobre cukry, to możemy to zupełnie wykluczyć :). Proszę wykonać sobie test OGTT z 75 g glukozy i wszystko będzie jasne. Mała uwaga - po wypicu roztoworu glukozy przez 2 h nie można chodzić i należy spokojnie czekać siedząc lub leżąc na ponowne oznaczenie cukru we krwi.Wtedy test jest diagnostyczny.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz