Wzmożony, zastoinowy rysunek naczyniowy płuc

babcia lat 80 z niewyd krąż. opis bad: wzmożony, zastoinowy rys. naczyniowy płuc. poszerzenie cienia śródpiersia górnego z przemieszcz tchawicy ku str prawej- wole zamostkowe. zwłóknienia i zgrubienia pozapalne opłucnej w polach dolnych. półowalny cień nad prawym zarysem przepony-prawdopodobnie dodatkowy łuk przepony. zacienienie obu kątów p-ż- najpewniej zrosty. serce znacznie powiększ. uwapnione blaszki miażdźycowe w łuku aorty. czy to coś poważnego?, wymagającego natychmiastowej diagnostyki?

Lek. Tomasz Budlewski

obraz wskazuje na zmiany wynikające z niewydolności krażenia. konieczna jest dalsze diagnostyka pod względem zaburzeń oddechowych wynikających z wola zamostkowego. proponuje udąc się do lekarza rodzinnego.