Wzrost poziomu cukru po omdleniu

Witam! Piszę, ponieważ nie wiem czy to cukrzyca, czy to normalne. Mam 22 lata, ostatnio po pobraniu krwi zemdlałam, gdy zbadano mi cukier, wynosił 114. Czy to jest spowodowane omdleniem? Czy to może świadczyć o cukrzycy? 3 lata temu badałam cukier i wynosił 80. Dodam, że nikt w rodzinie nie chorował na cukrzycę, lecz bardzo się martwię! Proszę o pomoc!

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie łączyłabym w przedstawionym przypadku poziomu cukru z omdleniem. Glikemia 114 mg/dl nie upoważnia w żadnym przypadku do rozpoznania cukrzycy, zwłaszcza jeżeli nie była na czczo. Dla uspokojenia proponuję ponowne oznaczenie poziomu cukru na czczo - jeżeli będzie podwyższony, ale mniejszy niż 126 mg/dl, jest to wskazanie do wykonania testu obciążenia glukozą (OGTT). Jeżeli rzeczywiście wspominany poziom cukru nie był na czczo - jest zupełnie w granicach normy.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczynę internistyczną omdlenia oraz przede wszystkim uzyskać dokładny wywiad co do okoliczności zdarzenia.

Serdecznie pozdrawiam!