Wzrost markera 15.3 po chemioterapii i radioterapii

Witam, 08.04.2010 skończyłam chemioterapię (8 kursów AC), następnie od 10.05.2010 rozpoczęłam radioterapię (25 lamp). Przed rozpoczęciem chemioterapii miałam wykonany marker 15.3 i wynosił 17,2 U/ml, po zakończeniu radioterapii marker ten wynosi aż 33 U/ml. Jak to możliwe, że marker ten zwiększył się? Czy radioterapia wpływa w jakiś sposób na zamazanie tych wyników? Dodam, iż w marcu 2010 (przed podaniem ostatniej dawki chemii) miał robione USG piersi i nie stwierdzono zmian w obu piersiach oraz w węzłach pachwowych. Proszę o pomoc, co może być powodem takiej zmiany? Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Marker 15-3 jest markerem nowotworowym o stosunkowo małej czułości i rzadko nadaje się do monitorowania chorych z rakiem piersi. Ulega podwyższeniu także w innych stanach chorobowych.

Interpretacja czy faktycznie niewielkie przekroczenie normy (do 30) jest związane z nowotworem -  jest bardzo trudne. Nie znam Pani dokładnej historii choroby, wstępnego stopnia zaawansowania i innych ważnych danych, które zna zapewne jedynie Pani onkolog i to on powinien wypowiedzieć się w tej kwestii.

Wydaje się, że skoro wyniki badań obrazowych są w porządku, należy powtórzyć oznaczenie markera za 3-4 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie