Podwyższony cholesterol przy diecie odchudzającej

Witam, mam 25 lat, 166 cm wzrostu i wagę 57-58 kg. Od roku zmieniłam diametralnie styl życia wycofałam wszystkie fast foody (kiedyś jadłam co tydzień), produkty smażone, jem więcej warzyw i owoców, z pieczywa tylko chleb orkiszowy, pieczywo wasa i wafle ryżowe, codziennie liczę kalorie i staram się aby dieta nie przekroczyła 1600 kcal. Dodatkowo 4 razy w tygodniu chodzę na trening aerobowy i siłowy gdzie spalam ok. 1000 kcal, a jeżeli nie idę to staram się chodzić na 2-godzinny spacer szybkim tempem i ograniczam w ten dzień kalorie.

Jedynymi moimi grzeszkami są jedzone ok. 2 razy na tydzień płatki śniadaniowe typu nestle fitness lub nesquik, ale też na niesłodzonym mleku sojowym, mleko 3,2 % pite do kawy, czasem cukier biały, ale to ok. 3-6 łyżeczek na tydzień, słodkie jogurty typu jogobella czy froop i raz na tydzień czy dwa rogal maślany. Słodyczy się staram nie jeść w ogóle, jeżeli już to wybieram biszkopty, galaretkę z owocami, kisiel, suszone owoce, czekoladę deserową - czasem mleczną, lody w małej ilości, raz na tydzień 100 gram makaronu. Z mięs jem tylko drób, królika i polędwicę wieprzową oraz tłuste ryby, masła i oleju też nie stosuję, przetworów mięsnych nie jem (pasztetów, parówek, kiełbas). Jem bardzo dużo płatków owsianych górskich oraz wszelkiego rodzaju kasz. Piję tylko kawę zbożową, wodę niegazowaną i herbatę bez cukru.

Mój problem polega na tym, że przed zmianą stylu życia mój cholesterol w lipcu 2011 wynosił 182 mg/dl, natomiast wczoraj odebrałam wyniki i okazało się, że mam 264 mg/dl, czyli urosło o 1/3 w ciągu 8 miesięcy. Nie potrafię też schudnąć, a mało tego jeszcze waga odrobinę idzie w górę. Oprócz tego dodam że pozostałe wyniki w normie, tarczyca wyniki niskie ale norma. Dodatkowo problem dla mnie stanowi to, że od momentu zmiany stylu życia i ograniczenia tłuszczu i słodyczy mam ogromną chęć na słodkie rzeczy, stanowi to dla mnie ogromny stres, bo potrzeba jest ogromna, a przez większość czasu mówię sobie nie i walczę ze sobą na każdym kroku, a jest to na tyle silne, że jedzenie słodkie jest jedyne na jakie mam ochotę (chociaż go nie jem).

Witam!

Podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi może być spowodowane błędnym badaniem krwi. Proszę powtórzyć badania, przy czym na 24 godziny przed badaniem nie uprawiać sportu oraz nie spożywać tłustych produktów np. ryb, gdyż wtedy wyniki nie są miarodajne. Ostatni posiłek przed badaniem należy spożyć około 10 - 12 godzin wcześniej. Jeżeli chodzi o dietę to posiłki muszą być spożywane co 3-4 godziny, najlepiej o małej objętości. Przy czym śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem, by organizm nie był na głodzie dłużej niż 10 godzin. Na śniadanie najlepiej wybierać produkty nabiałowe jak serek twarogowy, jogurt naturalny, do którego można wkroić samemu owoce lub wsypać płatki (np. saszetkę Fitelli). Proszę aż tak bardzo nie obawiać się cukru, gdyż organizm go wykorzystuje do odżywiania mózgu oraz krwinek czerwonych. Jeżeli w ciągu dnia spożyje Pani 2 -3 łyżeczki cukru nic złego się nie stanie. Aby przyspieszyć metabolizm proszę wypijać w ciągu dnia co najmniej 2 filiżanki zielonej herbaty, a wieczorem 350 ml herbaty pu-erh. Najlepiej zakupić je w specjalnych sklepach z herbatami, na wagę. Dostępne są herbaty z suszonymi owocami (truskawki, wiśnie, ananas...), których słodki smak nie spowoduje, że nie będzie miała Pani ochoty na coś słodkiego. Co 2 dzień może Pani dla zdrowie spożywać 2 kostki czekolady gorzkiej (ok 70% kakao), z płatkami pomarańczy, chili, imbiru itp. Podobnie jak zielona herbata zawiera spore ilości flawonoidów, które usuwają wolne rodniki, wykazują działanie przeciwzapalne oraz wspomagają proces odchudzania. Kolejną słodką przekąską, którą mogę zaproponować są 3-4 sztuki suszonych moreli, batonik musli lub kinder kanapka. Mimo że są słodkie, są również zdrowe.

Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek