Wzrost poziomu PSA po usunięciu prostaty z powodu raka złośliwego

Dzien dobry. U mojego taty 2 lata temu zostala usunieta prostata ze wzgledu na raka zlosliwegi. Wczesniej wiele lat (okolo 5) monitorowal PSA ktore utrzymywalo sie na podwyzszonym poziomie i bral na to tabletki. Po usunieciu prostaty (nie bylo zadnych przerzutow, lekarz stwierdzil ze lepiej prostate dla spokoju usunac) wszystko bylo ok, nie bylo zadnych komorek, a wyniki krwi byly idealne. Jednak po 2 latach spokoju wynik PSA zaczal miec tendencje zwyzkowa mimo pozostalych wynikow krwi w normie. Lekarz prowadzacy zalecil tomografie prostaty, jednak z wynikow onkolog stwierdzil ze to co tam jest to jest niegrozne i nie ma co z tym robic.. Lekarz prowadzacy ktory tate operowal stwierdzil ze bedzie wskazane naswietlanie, tak aby sprawe wyciszyc zupelnie. Moje pytania: 1. Skad te komorki sie tam wziely na nowo po takim czasie? skoro zostaly z milimetrowa precyzja wyciete podczas usuniecia w trakcie operacji? 2. Czy tym razem naswietlania (radioterapia) zlikwiduje problem calkowicie? 3. Czy mozna sie spodziewac kolejnych niespodzianek w tym temacie w przszlosci?

Na chorobę nowotworową choruje się do końca życia. Mówimy o remisji, czyli pozostawaniu bez objawów wznowy bądź rozsiewu. Jeżeli poziom PSA may tendencję zwyżkową należy przeprowadzić diagnostykę. W pierwszej kolejności.

Proponuję poprosić o konsultację w ośrodku Centrum Onkologii najbliższym , bo trochę "jawi mi się" zbyt duzo znaków zapytania , a sprawa nie wyglada na przegraną , zż

Dr n. med. Igor Madej

Podejrzenie wznowy po leczeniu operacyjnym raka prostaty wymaga disnostyki obrazowej w celu oceny czy wzrost PSA wynika ze wznowy miejscowej czy z PSA produkowanego już w komórkach przerzutowych. Najczulszymi badaniami tego typu to PSMA PET MRI oraz rezonans magnetyczny prostaty który może służyć (przy prawidłowym protokole wykonani) do wykonania biopsji celowanej. W każdym razie są w dalszym biegu możliwości leczenia miejscowego radioterapią albo HIFU a jeżeli to konieczne to także leczeniem systemowym.