Wzrost prób wątrobowych a cholestaza

Witam Jestem w 34 tygodniu ciąży od ok miesiąca leczę się na cholestazę. Ostatnio byłam tydzień w szpitalu w dniu przyjęcia AST 33 ALT 62, W dniu wypisu ASPAT 60 , ALAT 141... Lekarze wypisali mnie do domu zlecili powtórkę badań za tydzień jeżeli próby wątrobowe będą rosnąć spowrotem na oddział... Czy grozi mi wccześniejsze wywołanie porodu jeżeli wyniki będą wciąż rosnąć?

Elżbieta Rhone

Witam,
jest taka możliwość - w cholestazie kontrolujemy różne wskaźniki i na ich podstawie decydujemy czy ciążę należy kontynuować czy zakończyć. Najważniejszym wskaźnikiem w takim wypadku są kwasy żółciowe. Wcześniejszy poród jest czasem dla dziecka dużo lepszym rozwiązaniem niż kontynuowanie takiej ciąży.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W przypadku znacznego narastania parametrów wątrobowych oraz ew. pogorszenia stanu zdrowia Pani lub dziecka, lekarz prowadzący może zdecydować o konieczności rozwiązania ciąży niezależnie od jej wieku.