Wzrost PSA i spadek libido

Witam, mam 54 lata, w zeszłym roku badałem sobie prostatę poprzez PSA i miałem 2,9. Obecnie zrobiłem badanie tydzień temu i mam 3,39. Czy to sygnał, aby rozpocząć jakieś konkretne leczenie? Z moczem nie mam jakiś problemów, może czasem rano słabszy strumień (bez ciśnienia), ale w ciągu dnia jest ok. W nocy, jeśli nie piję dużo na wieczór, to nie wstaję oddać mocz, a jeśli piję to tak. Mam stresującą pracę i może w związku z tym zaobserwowałem u siebie zmniejszone libido. Zastanawiam się, czy to może być przez prostatę. Badałem sobie także Prolaktynę i mam poziom 9,6. Biorę cynk, Sawpalmetto i Likopen, czy to może pomagać? Pozdrawiam!

Witam serdecznie!
Wynik PSA jest w granicach normy i jeżeli nie występują u Pana żadne dolegliwości nie ma raczej powodu do niepokoju. Preparaty które Pan zażywa należą do suplementów diety i mają raczej za zadanie wpłynąć na cały organizm, a nie konkretnie na prostatę.
Jeżeli chodzi o spadek libido to powodów takiego stanu może być wiele, między innymi stresujący tryb życia. Jednak warto wykonać przynajmniej podstawowe badania laboratoryjne, w tym morfologię krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, poziom cukru, TSH, lipidogram. Warto sprawdzić również ciśnienie tętnicze. Skierowanie na takie badania może wystawić lekarz podstawowej opieki medycznej.
Pozdrawiam