Wzrost PSA po radioterapii związanej z rakiem prostaty

Zdzisław 60lat W 2010 roku przeszedłem radioterapię związaną z rakiem prostaty.Po radioterapii moje PSA wynosiło 0,7. Cały czas mi rosło i obecnie ostatnie badanie wynosiło 3,7. Onkolog która się mna zajmuje sugeruje powtórzyć biopsję.Urolodzy twierdzą ,że jest niepotrzebna,wręcz niewskazana.Prawdopodobnie zatrzymałby się mi mocz i mogłyby wystąpić komplikacje.Co mam robić?

Za malo wiem o stanie Pana prostaty w chwili obecnej , aby móc odpowiedzieć autorytatywnie! Obie wersje postępowania są mozliwe-zależnie od obecnego stanu choroby! Może badanie obrazowe (CT,USG trans.) mogloby pomóc w podjęciu decyzji cd. dalszego postępowania!!! zż

Lek. Zbigniew Ĺťurawski

Szanowny Panie, W pana przypadku konieczne jest rozróżnienie czy jest to miejscowa wznowa choroby po radioterapii czy teżwynik stężenia PSA odzwierciedla chorobę przerzutową. Najlepszym badaniem do oceny kości i węzłów chłonnych przy niskim stężeniu PSA jest PSMA PET. Rezonans magnetyczny prostaty także może mieć tu zastosowanie w zamyśle wykonania biopsji celowanej. W przypadku wykluczenia choroby przerzutowej zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego możliwe jest miejscowe leczenie np. metodą HIFU lub inną formą radioterapii. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan tu: www.leczenierakaprostaty.pl