Wzrost wagi a poziom hormonów tarczycy

witam robilam w maju badanie tsh wyszło 5,620 przy normie 4,2 teraz po dostaniu sie do lekarza endokrynologa powtorne badanie tsh 2,78 rzy normie 4,20 a anty TPO 11.06 przy normie do 34. ciekawa jestem kad ta różnica tsh? mam niedoczynność czy nie? badania wyszły rózne. ma związek z tym np to ze pierwsze badanie robilam ranno a to ostatnie koło południa? czuje się słaba przytyłam i zastanawiam się jak to jest z tymi wynikami z góry dziękuje za odpowiedz

Dzień dobry,

Miała Pani podwyższone TSH, niewykluczone, że hormony obwodowe były wówczas jeszcze w normie. Poziom anty TPO jest w normie. Proponowałbym Pani oznaczenie jeszcze przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie - aTG. Jeśli są podwyższone, to trzeba kontrolować funkcję tarczycy. Jeśli w najbliższym czasie planuje Pani ciążę, to według aktualnie obowiązujących wytycznych należałoby obniżyć poziom TSH poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5). Proszę na wszelki wypadek skontrolować hormony (TSH, fT3 i fT4) za ok. 4 tyg. Badanie powinno być wykonywane rano na czczo. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, proszę wówczas zgłosić się do endokrynologa, który przy okazji wykona Pani usg tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz