Wzrost WBC i GRA - czy mam powody do obaw?

Mężczyzna, lat 56. Dzień dobry, Proszę o interpretacje moich wyników: wyniki badania hematologicznego krwi: WBC [G/L] 11,3, norma 4,00-10,00; GRA%[%] 72,0, norma 50,0-65,0; GRA[tys./ul] 8,7, norma 2,5-6,5. Co to może oznaczać, że WBC i GRA są podwyższone? Czy może to wskazywać na jakąś chorobę? A może te wyniki nie wskazują na nic poważnego i nie mam powodów do zmartwień? Jeżeli jednak oznaczają coś złego, czy powinienem wykonać jeszcze inne badania? Czy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym? Czy powinien skierować mnie do specjalisty? A może podwyższony WBC i GRA oznaczają jeszcze coś innego. Proszę o pomoc
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Nieznaczna leukocytoza (WBC) ze wzrostem stężenia granulocytów (GRA) zazwyczaj wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, są przeziębienia.

Leukocyty (inaczej białe krwinki) bronią organizmu przed różnymi patogenami, między innymi wirusami i bakteriami. Przeważającą ilość tych komórek stanowią właśnie granulocyty. Ich wzrost przemawia raczej za infekcją bakteryjną niż wurusową.

Jeżeli występują u Pana inne objawy infekcji, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje, czy konieczne jest leczenie antybiotykiem.

Jeżeli jednak podwyższonym wartościom WBC i GRA nie towarzyszą dodatkowe objawy, a będą się one utrzymywać przez dłuższy czas lub rosnąć, może to być oznaką poważniejszych zaburzeń i należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu ustalenia przyczyny tego stanu.

0
Przemysław Zarzeczny
74 poziom zaufania

WBC to skrót w badaniu morfologii krwi, który oznacza białe krwinki (leukocyty). Krwinki białe odpowiadają w organizmie człowieka za szereg reakcji obronnych, chroniąc przez czynnikami chorobotwórczymi jak np. bakterie, wirusy czy grzyby. Jest to duża, niejednorodna grupa komórek złożona z dwóch podstawowych rodzin: granulocytów i agranulocytów. Granulocyty dzielą się na neutrofile (komórki obojętnochłonne), eozynofile (komórki kwasochłonne) i bazofile (komórki zasadochłonne).
Skrót GRA oznacza udział granulocytów w ogólnej liczbie komórek białych krwi. Jest to parametr który podaje się w dwóch postaciach: całkowitej liczby komórek granulocytów i procentowej ich ilości względem wszystkich leukocytów.

W opisanym przez Pana przypadku nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do interpretacji wyniku morfologii, ponieważ nie mamy pełnej wiedzy klinicznej – nie opisał Pan, czy aktualnie występują objawy chorobowe i z jakiej przyczyny była wykonywana morfologia. Przedstawione wyniki mogą świadczyć o stanie zapalnym, który aktualnie toczy się w organizmie (warto tutaj uzupełnić informacje, czy występują objawy kliniczne, czy jest Pan w trakcie infekcji lub bezpośrednio po niej, czy choruje Pan przewlekle na jakieś choroby). Z drugiej strony, ponieważ nie wiemy nic o występujących objawach, wyniki mogą świadczyć o zejściowym stadium zapalenia, tzw. fazie zdrowienia.
Proszę udać się do lekarza POZ celem konsultacji, tak by wyniki skorelować z Pana stanem klinicznym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty