Wzrost WBC i GRA - czy mam powody do obaw?

Mężczyzna, lat 56. Dzień dobry, Proszę o interpretacje moich wyników: wyniki badania hematologicznego krwi: WBC [G/L] 11,3, norma 4,00-10,00; GRA%[%] 72,0, norma 50,0-65,0; GRA[tys./ul] 8,7, norma 2,5-6,5. Co to może oznaczać, że WBC i GRA są podwyższone? Czy może to wskazywać na jakąś chorobę? A może te wyniki nie wskazują na nic poważnego i nie mam powodów do zmartwień? Jeżeli jednak oznaczają coś złego, czy powinienem wykonać jeszcze inne badania? Czy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym? Czy powinien skierować mnie do specjalisty? A może podwyższony WBC i GRA oznaczają jeszcze coś innego. Proszę o pomoc
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nieznaczna leukocytoza (WBC) ze wzrostem stężenia granulocytów (GRA) zazwyczaj wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, są przeziębienia.

Leukocyty (inaczej białe krwinki) bronią organizmu przed różnymi patogenami, między innymi wirusami i bakteriami. Przeważającą ilość tych komórek stanowią właśnie granulocyty. Ich wzrost przemawia raczej za infekcją bakteryjną niż wurusową.

Jeżeli występują u Pana inne objawy infekcji, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje, czy konieczne jest leczenie antybiotykiem.

Jeżeli jednak podwyższonym wartościom WBC i GRA nie towarzyszą dodatkowe objawy, a będą się one utrzymywać przez dłuższy czas lub rosnąć, może to być oznaką poważniejszych zaburzeń i należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu ustalenia przyczyny tego stanu.

Przemysław Zarzeczny

WBC to skrót w badaniu morfologii krwi, który oznacza białe krwinki (leukocyty). Krwinki białe odpowiadają w organizmie człowieka za szereg reakcji obronnych, chroniąc przez czynnikami chorobotwórczymi jak np. bakterie, wirusy czy grzyby. Jest to duża, niejednorodna grupa komórek złożona z dwóch podstawowych rodzin: granulocytów i agranulocytów. Granulocyty dzielą się na neutrofile (komórki obojętnochłonne), eozynofile (komórki kwasochłonne) i bazofile (komórki zasadochłonne).
Skrót GRA oznacza udział granulocytów w ogólnej liczbie komórek białych krwi. Jest to parametr który podaje się w dwóch postaciach: całkowitej liczby komórek granulocytów i procentowej ich ilości względem wszystkich leukocytów.

W opisanym przez Pana przypadku nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do interpretacji wyniku morfologii, ponieważ nie mamy pełnej wiedzy klinicznej – nie opisał Pan, czy aktualnie występują objawy chorobowe i z jakiej przyczyny była wykonywana morfologia. Przedstawione wyniki mogą świadczyć o stanie zapalnym, który aktualnie toczy się w organizmie (warto tutaj uzupełnić informacje, czy występują objawy kliniczne, czy jest Pan w trakcie infekcji lub bezpośrednio po niej, czy choruje Pan przewlekle na jakieś choroby). Z drugiej strony, ponieważ nie wiemy nic o występujących objawach, wyniki mogą świadczyć o zejściowym stadium zapalenia, tzw. fazie zdrowienia.
Proszę udać się do lekarza POZ celem konsultacji, tak by wyniki skorelować z Pana stanem klinicznym.