WZW B - jak to jest z antygenem?

Przeczytałam gdzieś, że antygen HBs pojawia się jako pierwszy przy zakażeniu i potem znika, gdy pojawia się przeciwciała. Czy to oznacza, że osoba, która nie ma antygenu, a ma przeciwciała jest zdrowa i nie zakaża innych? Pytam dlatego, że mojemu mężowi robiono przy standardowych badaniach również HBsAg i wyszedł ujemny. Dalej już nie sprawdzano przeciwciał. Czy w takim razie ujemny wynik HBsAg można traktować, jako że pacjent nie jest zakażony? Zdaje sobie sprawę, że jest to podstawa do przeprowadzenia szczepienia, więc chyba to oznacza, że wszystko w porządku, ale wolę się upewnić. Druga sprawa to taka, że ja miałam szczepienie na WZW B i badany poziom przeciwciał, i szczepionka się przyjęła. Jedyne co mnie nurtuje to, to, że przed zaszczepieniem nie zrobiono badania HBsAg. Lekarz stwierdził, że nie ma potrzeby... Czy jeżeli mam przeciwciała poszczepienne, to powinnam teraz jeszcze zbadać antygen, czy mogę uznać, że skoro są przeciwciała, to nie ma antygenu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście przy zakażeniu wirusem zaplenia wątroby typu B we krwi najpierw pojawia się antygen HBs (HBsAg). Jeżeli organizm przezwyciężył zakażenie, HBsAg zanikają i dopiero po jakimś czasie wykrywalne są przeciwciała anty-HBs. Jest to oznaka, że wirusa już nie ma w organizmie, a dana osoba uzyskała odporność na WZW B i nie stanowi zagrożenia dla otoczenia.
Jeżeli zakażenie przyjęło formę przewlekłą, antygen HBs cały czas utrzymuje się w surowicy i taka osoba może zakażać innych.

Jeżeli u Pani męża nie wykryto HBsAg, oznacza to, że albo nigdy nie zetknął się z wirusem (wówczas nie powinien mieć przeciwciał anty-HBS), albo przezwyciężył zakażenie (wówczas we krwi będą obecne przeciwciała anty-HBs i anty-HBc). Mąż może się zaszczepić od razu lub, jeżeli chcecie Państwo wiedzieć, czy przebył w przeszłości WZWB, najpierw zbadać się na obecność przeciwciał anty-HBc i anty HBs.

Jeżeli obecność przeciwciał wynika z zaszczepienia się przeciwko WZWB, we krwi nie będzie obecny antygen HBs ani przeciwciała anty-HBc (występują tylko u osób, które zetknęły się z wirusem). Przeciwciała ze szczepionki nie eliminują wirusa, więc jeżeli jest obecny, antygen HBs będzie wykrywalny. Jeżeli ma Pani wątpliwości, czy nie jest zakażona, może Pani bez przeszkód wykonać badanie w kierunku HBsAg.

Magdalena Mroczek

Hbs antygen jest to antygen, który jako pierwszy pojawia się we krwi u osoby zakażonej wirusem WZW B. Można wykryć go już po około 27-41 dniach. W wyjątkowych przypadkach może on się pojawiać już po upływie 14 dni. Służy on też do diagnostyki zakażenia WZWB. Normą dla zdrowego pacjenta jest brak tego antygenu we krwi.

Po pewnym czasie Hbs znika z krwi, a zaczynają się pojawiać przeciwciała. Jeśli Hbs utrzymuje się ponad 6 miesięcy mówimy o zakażeniu przewlekłym.

Po około 4-6 miesiącach od zakażenia zaczynają pojawiać się we krwi przeciwciała czyli anty Hbs. Jest to odpowiedź organizmu ludzkiego na wirusa. Jeśli w krwi najpierw wykrywany był Hbs, a potem przeciwciała, świadczy to o tym, że organizm przezwyciężył zakażenia. Jeśli w wyniku znajdujemy zarówno Hbs jak i anty Hbs, to może to oznaczać, że albo organizm jest w stanie przezwyciężania infekcji albo zakażenie przeszło w formę przewlekłą i nie zostało przezwyciężone.

U osób szczepionych dochodzi do powstania anty Hbs, Hbs jako antygen nie jest nigdy wykrywany. Kiedyś kontrolowało się poziom przeciwciał po sczepieniu szczepionkę WZWB. Obecnie uważa się, że jeśli człowiek został prawidłowo zaszczepiony to posiada odporność, która pozwoli szybko pobudzić układ immunologiczny i nie ma potrzeby potwierdzania odpowiednio wysokiego poziomu przeciwciał we krwi. Wyjątkiem od tej reguły są osoby z upośledzeniem odporności.

Jest to pokrótce przedstawiony problem Hbs i przeciwciał. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane i szczegółowy opis można znaleźć w literaturze medycznej.