WZW genotyp 4 - co to oznacza?

Witam, czekam na odpowiedź od dwóch tygodni i nie mogę jej odnaleźć, być może źle zadałam pytanie, więc pytam ponownie. Mam 31 lat, jestem kobietą, choruję na WZW C. Oczekuję na kurację. Ostatnio dowiedziałam się, że mam genotyp 4. Nie bardzo wiem co to znaczy, podobno moje leczenie ma trwać dłużej niż normalnie. Wyniki ALAT i ASPAT mam takie jak zdrowa osoba i nie odczuwam żadnych dolegliwości. Czy WZW C genotyp 4 jest trudniejszy w leczeniu? Czy mam podobne szanse na wyleczenie, jak przy innych genotypach?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Osoby zakażone HCV o genotypach 1,4, 5 i 6 (czyli Pani) standardowo są leczone przez 48 tygodni. Standardowy czas leczenia osób z genotypem 2 i 3 wynosi 24 tygodnie. Ponadto w przeciwieństwie do genotypu 2 i 3, pozostałe genotypy wirusa częściej mogą nie reagować na leczenie. W przypadku zakażeń tymi typami, oznacza się wiremię po 3 miesiącach leczenia. Jeśli jej poziom nie zmniejszył się w tym czasie 100-krotnie, leczenie jest przerywane (tzw. "zasada 12-go tygodnia"), ponieważ szansa na odpowiedź jest niewielka. Pomimo że podniesienie poziomu ALAT powyżej górnej granicy normy było kiedyś konieczne do rozpoczęcia leczenia, aktualnie istnieje trend do leczenia chorych z prawidłowymi wartościami ALAT.