Acenocumarol czy Xarelto

Witam. Mam na imię Janusz i mam pytanie dotyczące mojej mamy. Otóz mama jest po operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego i lekarz zalecił aby teraz brała leki przeciw zakrzepom krwi niestety są one bardzo drogie a mama jest na emeryturze i tych pieniędzy nie ma za wiele. Moje pytanie jest następujące mama bierze lek Xarelto 20,czy ze względu na cene tego leku można go zamienić na Acenocumarol 4? Wiem że wtedy musi robić co miesiąc badanie krwi ale lepiej zrobić to badanie i mieć lek za 10 zł niż za 130. Bardzo proszę o odpowiedz czy taka zamiana leku w mamy przypadku jest możliwa i czy bezpiecznie może ona przyjmować Acenocumarol? Działanie tego leku powinno być podobne, a jednak cena znacznie się różni. Czy Acenocumarol pomoże mojej mamie na jej problemy? Czy to skuteczny lek? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Stosowanie odpowiedniego leku zależy od indywidualnych wskazań ewentualnie występujących przeciwwskazań. Aby określić najbardziej odpowiednie leczenie proszę udać się do swojego lekarza.

Magdalena Mroczek

Xarelto (rywaroksaban) to lek z grupy NOAK czyli nowych doustnych leków przeciwkrzepliwych. Jest to inhibitor czynnika X. Lek używa się w różnych wskazaniach. Do jednych ze wskazań zalicza się profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u dorosłych pacjentów po przebytej planowej aloplastyce stawu biodrowego lub kolanowego.

Zalecana wtedy dawka to 10 mg Xarelto, raz dziennie. Lek podawany jest w postaci tabletki, doustnie.
Czas trwania leczenia zależy od indywidualnego ryzyka wystąpienia
żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.U pacjentów poddawanych dużym zabiegom stawu biodrowego, zgodnie ze wskazaniem producenta, zaleca się leczenie przez 5 tygodni.

To lekarz ustala rodzaj przyjmowanych leków przeciwkrzepliwych. Obecnie przyjmowanie Xarelto w opinii wielu lekarzy wydaje się najlepszą opcją, nie wymaga badań kontrolnych i nie ma problemu z dawkowaniem, tak jak w przypadku Acenocumarolu.

Ważne jest jak długo Pańska mama powinna przyjmować lek i jak długo już go przyjmuje. Przestawienie na Acenokumarol również zajmuje trochę czasu i musi być wykonywane pod kontrolą lekarza i parametrów krwi.

Proszę zgłosić się do lekarza, powiedzieć o problemach finansowych i wtedy raz jeszcze porozmawiać o dostępnych opcjach terapeutycznych i indywidualnej ocenie ryzyka. Obecnie coraz częściej używa się leków nowej generacji, ich użycie jest wygodne i mają one sprawdzoną skuteczność.