Yerba mate - czy ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne?

Witam! Chciałabym zapytać o wpływ yerba mate na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy picie naparu z tej rośliny w jakikolwiek sposób obniża ich skuteczność? Proszę o odpowiedź, ponieważ w internecie można spotkać się z opiniami różnymi, jednak najczęściej brzmią one "najprawdopodobniej...", "chyba...", "nie powinna..." itd. Brak konkretów, a jednak jest to sprawa raczej zasadnicza. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Konkretów brak, bo z tego co wiem, nikt tego nie badał. Producenci mieszanek ziołowych i herbat (w przeciwieństwie do producentów leków) zazwyczaj nie testują swoich produktów - nikt tego od nich nie wymaga! Żeby móc powiedzieć "na pewno" trzeba by zrobić duże badania kliniczne, a i to mogłoby nie wystarczać do takiego stwierdzenia...

Nic nowego niestety nie napiszę... Yerba mate NAJPRAWDOPODOBNIEJ nie obniża skuteczności antykoncepcji hormonalnej...

Pozdrawiam!