Z czego mogą wynikać problemy z orgazmem u mojej partnerki?

Dzień dobry, spotykam się od kilku miesięcy z kobietą (30 lat), która przeszła laparoskopię w marcu 2018 roku. Choruje na endometriozę, chociaż lekarze powiedzieli, że teraz po zabiegu jest zdrowa, endometrioza na razie nie nawraca. Teraz mamy kłopot z osiągnięciem przez Nią orgazmu. Próbuję wszystkich technik, które znam. Seks i przyjemność z niego płynąca jest dla nas obojga bardzo ważny. Moja partnerka odczuwa przyjemność, ale po stosunku dopochwowych musimy odczekać ok. 30 godzin, później, jej pochwa się przyzwyczaja i możemy się kochać bez ograniczeń. Do tego czasu odczuwa coś co opisuje jako żar /zwiększoną temperaturę pochwy. Drażnienie łechtaczki również odpada. Do tej pory udało nam się raz doprowadzić Ją do orgazmu. Było to podczas stosunku dopochwowego, właśnie po 30 godzinach od 1 razu. Uprawiamy seks długo i próbuję wszystkiego co potrafię. Moja ukochana odczuwa dużą satysfakcję i jest zadowolona. To mnie głównie to męczy. Z innymi partnerkami nie miewałem tego typu problemów. Dodam, że obserwuję Jej reakcje i uczę się cały czas. Nie naciskam i nie wywieram presji, ale męczy mnie to bardzo. Masturbując się dochodzi wyłącznie z wibratorem. Nigdy nie nauczyła się osiągać orgazmu samodzielnie. Czy po takim zabiegu kobieta może mieć utrudnienia z osiąganiem orgazmu? Mówi, że wcześniej łatwiej Jej było osiągnąć szczyt. Dużo rozmawiamy i jesteśmy cierpliwi, dajemy sobie czas. Bardzo koncentruję się na tym, żeby czuła się kobieco i seksownie. To działa, mamy oboje duże libido, ekscytujemy się w ciągu dnia, rozmowami, zdjęciami, smsami. Kochamy się, co do tego nie mam wątpliwości. Czy problem może leżeć w strefie psychicznej? psychofizycznej? a może te zabawy z wibratorem sprawiają, że ciężko nam o Jej orgazm i to kwestia czysto fizyczna?

Dzień dobry,

Z opisu można wnioskować, że trudności z uzyskaniem orgazmu przez partnerkę są bardziej Pańskim, niż partnerki problemem i że to Pana "zafiksowanie" na konieczności doprowadzenia jej do spełnienia może być niebagatelną przyczyną utrudniającą osiągnięcie zamierzonego celu.

Wyraźnie nie dostrzega Pan, albo nie zna różnić w "fizjologii" współżycia między poszczególnymi płciami. Dla większości mężczyzn współżycie seksualne musi być zakończone wytryskiem (i orgazmem), co w jakimś sensie zbieżne jest zasadniczym celem podejmowania współżycia seksualnego - czyli potencjalnym zapłodnieniem - brak wytrysku (i orgazmu) wiąże się z frustracją, a niejednokrotnie nawet fizycznym dyskomfortem.

U kobiet jednak współżycie seksualne i uzyskiwana z niego satysfakcja są bardziej złożone i skomplikowane, ponieważ staje się ono satysfakcjonujące nie ze względu na stosowane techniki i seksualne gadżety (np. wibratory), a w związku z zadowalającym związkiem, w którym kobieta czuje się bezpiecznie, dobrze i kobieco, czego Pan zdaje się nie zauważać.

Mówiąc inaczej - jak sam Pan napisał, "spotyka się" Pan z kobietą od kilku miesięcy - trudno z opisu więc sądzić czy jesteście w związku czy tylko "się spotykacie" - jak rozumiem, m.in. na seks. Tak czy inaczej - taki opis nie przypadkiem wskazuje być może na Pańskie rozumienie relacji damsko-męskiej, którą sprowadza Pan przede wszystkim do relacji seksualnej. Tymczasem dla większości kobiet relacja seksualna jest tylko uzupełnieniem relacji emocjonalnej, o której Pan z kolei nie wspomina.

Konkludując - warto chyba porozmawiać z partnerką o tym, co jest dla niej rzeczywistą wartością w waszej relacji (nie tylko seksualnej), jak i o tym, co sprawia jej przyjemność w seksie, co może nie być łatwe, w związku z Pańskim zafiksowaniem wyłącznie na jej orgazmie. Być może godne rozważenia byłoby skorzystanie z porady seksuologicznej, celem przybliżenia Panu (i partnerce) zagadnienia współżycia seksualnego mężczyzn i kobiet oraz występujących między nimi różnic.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl