Z czego mogą wynikać problemy żołądkowe?

Witam, mam 21 lat i od jakichś kilku miesiecy mam problemy żołądkowe, nie wiem jak to dokładnie określić. Problemem na początku było ciągłe odbijanie się, po zjedzeniu czegokolwiek. Teraz jest niestety gorzej, mam częste bóle brzucha, zarówno żołądka jak i po drugiej stronie, cokolwiek zjem zaraz mi się masakrycznie odbija, często musze się wyrzygać, żeby było mi lepiej. Kał mam jasny, ból brzucha maleje po wypróżnieniu. Ból brzucha rano sie nasila, dopiero jak coś zjem to przechodzi, ale po czasie zaś zaczyna boleć i zaczyna mi się odbijać i bierze mnie na wymioty. Alkoholu już nie piję od kąd pojawiły się te dolegliwości, palę jedynie papierosy. Nie byłem jeszcze u lekarza, ale wolałbym mniej więcej wiedzieć co mi może być już przed, chciałbym tez dowiedzieć sie na co jeszcze zwrócić uwagę by lepiej zdiagnozować co mi dolega. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Pana objawy mogą wskazywać na czynnościową chorobę przewodu pokarmowego (np. IBS), ale konieczne jest badanie przedmiotowe, poszerzenie wywiadu i badania dodatkowe. Na pana miejscu udałbym się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu.