Z czym może być związany mój ból brzucha po zmianie diety?

Miesiąc temu przerzuciłem się z fast-foodów na zdrową dietę. Jest przygotowywana przez dietetyków (5 posiłków dziennie). Parę dni temu zaczął mnie boleć brzuch po prawej stronie. Ból jest "tępy", lekko nasila się podczas naciskania oraz po zjedzeniu dowolnego posiłku. Występuje mniej więcej 2 - 3 centymetry od pępka. Nie jest szczególnie silny, ale przeszkadza w spaniu. Nie ustaje od trzech dni. Czym może być spowodowany? Z jego powodu nie mam apetytu, wszystko muszę jeść "na siłę", cały czas mi się odbija i mam uczucie pełności. Ważę tylko 56kg przy wzroście 179cm. Kiedy jadłem fast-foody przez 4 lata nie miałem żadnych problemów z układem pokarmowym.

Warto zgłosić to dietetykowi z którym Pan pracuje. Ale najprawdopodobniej jest Pan w sytuacji takiej, że zaczął jeść więcej błonnika pokarmowego, którego w fast-foodach nie ma, a organizm nie był do tego przystosowany, a dokładnie ma Pan mało bakterii, które zajmują się błonnikiem pokarmowym w jelicie grubym. Kwestia konsekwencji, a po około 2-3 tygodniach wszystko powinno wrócić do normy, można również rozważyć włączenie wieloszczepowych (dobrych) probiotyków. Może mieć Pan okresowe wzdęcia, uczucie pełności, biegunkę lub zaparcie.