Z jaką chorobą mogą się wiązać poniższe objawy?

Córka ma 14 lat jest alergikiem głównie wziewnym dość często ma bóle głowy i brzucha. Zrobiłam badania i wyszło, że ma powiększoną śledzionę, duży poziom żelaza 173 ug/dL, zawyżone EO 13.3 i zaniżone RDW-SD 35.7. Pozostałe wyniki są w normie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powiększenie śledziony jest objawem za który może odpowiadać ogromna liczba schorzeń, oto kilka z nich:
- choroby pasożytnicze (lejszmanioza, echinokokoza wątroby (wtórnie), trypanosomoza, histoplazmoza)
- choroby bakteryjne i swoiste: gruźlica, jersinioza, bruceloza, borelioza, ehrlichioza, leptospirozy, dur powrotny, dur brzuszny, tularemia
- choroby wirusowe: różyczka, wirusowe zapalenia wątroby, mononukleoza zakaźna, cytomegalia
- choroby ogólnoustrojowe i hematologiczne (rozrostowe, niedokrwistości)

Dlatego też jest zbyt mało informacji, aby podać najodpowiedniejszą przyczynę. Potrzebny jest dokładny wywiad i badanie przedmiotowe. W zależności od informacji uzyskanych na podstawie nich oraz badań podstawowych będzie można zaplanować dalszą diagnostykę.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!