Z jaką dietą najszybciej przytyję?

Witam, mam 21 lat, przy wzroście 166 cm ważę 47 kg;( Dużo jem, lecz od słodyczy i nabiału robi mi się niedobrze. Chciałabym przytyć i trzymać się wagi tak ok. 52 kg, ale kiedy mam jakieś problemy, to szybko chudnę. Często choruję na anginę i wtedy waga też szybko spada. Proszę o pomoc!
21 LAT ponad rok temu

Witam,

Po pierwsze masz obniżoną odporność, a także jesteś bardzo podatna na stres. Dlatego rozwiązaniem tych problemów będzie większa aktywność fizyczna. Powinnaś wiedzieć, że sport zwiększa naszą odporność zarówno na stres jak i na obce patogeny.
Zapisz się więc na dodatkowe zajęcia np. basen czy aerobik, polecam również ćwiczenia siłowe, które zwiększą Twoją masę mięśniową, a tym samym wagę. Powinnaś stosować również techniki relaksacyjne, w celu rozluźnienia i zmniejszenia podatności organizmu na emocje.

Jeśli chodzi o dietę powinna być ona zdrowa i pełnowartościowa o zwiększonej kaloryczności. Mimo, iż jesteś bardzo szczupła, nie powinnaś nadrabiać kilogramów jedząc słodycze, produkty typu fast-food czy pijąc gazowane napoje. Dostarczają one bowiem kalorii, ale nie mają prawie żadnych wartości odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju i regeneracji mięśni po wysiłku. Dlatego odżywiaj się zdrowo i sięgaj po pełnowartościowe produkty.

Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:
- zwiększ częstość posiłków - przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie);
- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny;
- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce;
- unikaj jednak pustych kalorii - słodyczy, produktów typu fast-food - zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową;
- przed ćwiczeniami na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone - ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby);
- po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny);
- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych;
- nie zapominaj o warzywach.

Pozdrawiam