Z jakiego powodu dziecko dostało rozwolnienia?

trzyletnie dziecko miało szkarlatynę otrzymalo najpierw antybiotyk ospen później zmiana po 2 dniach na zinnat po zakończeniu antybiotyku dostalo rozwolnienia zółtego lużnego stolca co najmniej trzy dziennie z jakiego to powodu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Z powodu stosowanej antybiotykoterapii i niewystarczającej osłony probiotycznej.
Doszło do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w jelitach u Pani dziecka.
Trzeba pamiętać, że antybiotyki nie działają wybiórczo i poza zwalczaniem niepożądanych w naszym organizmie patogenów mogą doprowadzić do eliminacji szczepów bakterii które stanowią naturalną florę bakteryjną w naszym organizmie. Stąd tak ważne jest stosowanie osłony antybiotykowej - probiotyku, dostępnego w aptece i/lub przetworów mlecznych zawierających tzw. bakterie jogurtowe (zawarte m.in. w kefirach). Zapobiegają one działaniom ubocznym antybiotyku, m.in. biegunce.