Z jakiego powodu lekarz zalecił badania hormonalne?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz skierował mnie do szpitala na badania hormonalne. Powiedział, że nie ma się czym martwić, ale ja niestety obawiam się najgorszego. Przed wizytą u lekarza nie podejrzewałam u siebie żadnych chorób. Od czterech lat leczę trądzik, zmian jest mniej, ale nadal wszystkie nie zniknęły, często pojawiają się nowe, ropne zmiany. Trądzik występuje na twarzy (poza policzkami), szyi i trochę na dekolcie. Lekarz wystawił skierowanie ze względu na długie, mocne, choć pojedyncze włosy dookoła każdej z brodawek sutkowych (ok. 8), owłosienia na linii pod pękiem i dłuższego niż na brzuchu nad pępkiem. Moje owłosienie łonowe nie jest w trakcie trójkąta, ale schodzi trochę na wewnętrzną linię ud. Nie mam zaburzenia miesiączkowania, choć obfita miesiączka trwa dwa dni, następnie dzień zdecydowanie mniejszej i przez kolejne trzy plamienia. Czy powinnam zatem spodziewać się najgorszego? Jeżeli jajniki są zdrowe, raka nadnerczy? Na badania muszę czekać do trzeciego dnia cyklu, dlatego się obawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Badania mają pomóc znaleźć przyczynę Pani objawów, a te wskazują na hiperandrogenizm. Przyczynami mogą być zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy (ale nie koniecznie rak!), stosowane leki, hiperprolaktynemia i inne. Trzeba spokojnie poczekać na badania, na pewno pozwolą one wiele wyjaśnić.