Z mamą po śmierci jej ojca dzieją się dziwne rzeczy. Jak jej pomóc?

Od kilku dni moja matka ma dziwne dolegliwości. Non stop zastanawia się/myśli nad rzeczami typu: "dlaczego stoi to auto tutaj?", "dlaczego przejeżdża tędy traktor?", "dlaczego w sklepach jest mniej towaru?", " co się dzieje, że ludzie na nią dziwnie patrzą?" itp., zadaje mi też pytania: "czy ona jest nienormalna?".

Mówi, że czuje, że coś się dzieje dziwnego w jej otoczeniu i wiele innych tego typu pytań. Ma bezsenne noce, jest zamknięta w sobie. Jeżeli oczekuje od niej odpowiedzi to odpowiada niezrozumiale, krótkimi odpowiedziami. Martwię się o nią i nie wiem do czego zakwalifikować tę chorobę. Jeszcze tydzień temu była normalną, kochającą matką, a teraz po śmierci ojca (dziadka) dzieją sie z nią dziwne rzeczy. Proszę o szybką i fachową pomoc!

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno mi zdiagnozować problem opierając się na tak krótkim opisie. Najlepiej byłoby skonsultować mamę u psychiatry oraz neurologa.

Opisywana zmiana zachowania mamy może byc związana z reakcją na sytuację stresową, ale może też wynikać np. ze zmian niedokrwiennych mózgu. Jeśli mama leczy się, np. na choroby układu krążenia, należałoby wykluczyć przyczynę niedokrwienną. Psychiatra przeprowadzi proces diagnostyczny i może np. zapisać leki na bezsenność.

Z pozdrowieniami