Osoba , 21 lat Mam 21 lat, mężczyzna, mam następujące badania PRL. ALT.AST.IFG1. LM. FSH TSH, Testosteron za co odpowiadają te hormony? Czy obniżenie testosteronu mogło spowodować podwyższenie bądź obniżenie któryś z hormonów i czy testosteron odpowiada za złość? Czy jak rozpocznę leczenie to wszystko wróci mi do normy? Skąd oni wiedzą jak wcześniej było skoro opierają się na tablach i jeżeli testosteron nie odpowiada za złość, to jaki hhormon? kolax123@wp.pl    
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam.

Wykonane przez Pana badania to poziom hormonów: PRL (prolaktyna), FSH (hormon folikulotropowy), LH (hormon luteinizujący), TSH ( hormon tyreotropowy), testosteron oraz poziom enzymów wątrobowych: ALT i AST. IFG-1 to insulinopodobny czynnik wzrostu.
FSH i LH to hormony produkowane przez przysadkę (gruczoł znajdujący się w czaszce a koordynujący pracę innych gruczołów). W kobiet odgrywają one dużą rolę w regulacji cyklu miesiączkowego. U mężczyzn zaś FSH odpowiedzialny jest za spermatogenezę czyli proces tworzenia plemników, a LH za za produkcję testosteronu. PRL oznacza się u mężczyzn najczęściej przy poszukiwaniu przyczyn zaburzeń erekcji. Testosteron zaś wpływa na spermatogenezę, odpowiada za rozwój cech płciowych w czasie dojrzewania, wpływa na poziom libido i ukierunkowanie popędu płciowego. Wszystkie te hormony są ze sobą powiązane siecią zależności, a ich ocena umożliwia rozstrzygnięcie na którym „piętrze” układu hormonalnego doszło do zaburzeń. Podwyższone poziomy PRL mogą wpływać na ilość testosteronu, który efektywnie działa na komórki ciała. Testosteron odpowiedzialny jest co prawda za skłonności do cech takich jak zdecydowanie czy agresja, ale nie jest to jedyny czynnik, który ma na nie wpływ. Dużą rolę odgrywa tu również poziom rozwoju emocjonalnego oraz osobowość pacjenta.
Aby rozpocząć leczenie muszą istnieć ku temu jakieś wskazania. Najlepiej więc, jeśli z tymi wynikami badań wróci Pan do lekarza, który oceni, jakie postępowanie będzie najlepsze. Leczenie może pomóc uregulować gospodarkę hormonalną, a przez to doprowadzić do ustąpienia objawów.
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Hormony – Endokrynologia zajmuje się działaniem hormonów oraz związanymi z nimi chorobami. Choroby endokrynologiczne to grupa bardzo różnorodnych chorób o różnych objawach i przebiegu. Hormony mogą wpływać praktycznie na wszystkie komórki i tkanki organizmu, a także na nastrój.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach