Za mała ciąża czyli?

Czy określony przez USG wiek płodu jest wiekiem od poczęcia dziecka? Co oznacza, że dziecko jest o 2 tyg. mniejsze? To znaczy, że mniejsze niż wynika z OM czy że mniejsze w stosunku do zapłodnienia, które zazwyczaj występuje ok 14 dnia cyklu, czyli od tego 14 dnia jeszcze dwa tygodnie mniejsze?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Wiek ciąży określamy na podstawie daty ostatniej miesiączki i następnie weryfikujemy w USG wykonanym w pierwszym trymestrze. Czas trwania ciąży podany przez aparat uwzględnia także dodatkowy okres, jaki minął od ostatniej miesiączki do zapłodnienia. W idealnym układzie, czas ten nie różni się więcej niż o kilka dni od wyliczeń na podstawie ostatniej miesiączki. Tak więc czas trwania ciąży podajemy zawsze dodając 14 dni do momentu zapłodnienia. Jeśli w kolejnym badaniu USG stwierdzono, że dziecko jest mniejsze o "2 tygodnie" w stosunku do tego, jakie powinno być na podstawie wyliczeń, to wciąż mamy na myśli czas trwania ciąży nie od zapłodnienia, ale od daty wystąpienia ostatniej miesiączki (lub mniej więcej tej daty, jeśli pierwsze USG dało inny wynik).
Pozdrawiam serdecznie!