Za mały pęcherzyk ciążowy ws wieku ciąży wg OM

Witam.
Proszę o pomoc w interpretacji wyników USG: 1. Wiek ciąży wg OM 6 tyg3 dni. USG pokazuje: GS= 8mm co odpowiada 5/6tyg Pęcherzyk żółtkowy=4mm, CRL=2mm 2. Wiek ciąży wg OM 7 tyg3 dni. USG pokazuje: GS= 13,7 mm co odpowiada 5tyg 2dni Pęcherzyk żółtkowy=3,7mm, CRL=4,5mm co odpowiada 6tyg2dni. Czynność serca płodu zarejestrowano 120/min Jestem zaniepokojona rozbieżnością w obliczeniach wieku ciąży w zależności od tego, który parametr brany jest pod uwagę.

Najbardziej martwi mnie wielkość pęcherzyka ciążowego ws wieku ciąży wg OM. Dodatkowo od tygodnia plamię i od tyg przyjmuję 2*dziennie D*********.
Proszę o informację czy na podstawie tych danych można stwierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli rozbieżność między długością trwania ciąży obliczoną według daty ostatniej miesiączki a tą z USG wynosi powyżej 1 tygodnia, to bierzemy pod uwagę tę z USG. Przy czym parametrem, który pozwala nam precyzyjnie ocenić wielkość (długość trwania) ciąży jest CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Najbardziej wiążące jest dla nas badanie między 7 a 11 tygodniem- jest to najdokładniejsza metoda oceny wielkości ciąży. W Pani przypadku wszystko zdaje się przebiegać prawidłowo, nie licząc plamień, które, jeśli pojawiają się codziennie, mogą niepokoić- ale na to poradzić można jedynie prowadząc oszczędzający tryb życia i przyjmując przepisany przez lekarza lek. Wielkość pęcherzyka ciążowego mieście się w normie, proszę się tym nie przejmować.
Pozdrawiam serdecznie!