Za słaba wola...

Witam, Mój problem polega na wyborze diety odpowiedniej dla osoby w moim wieku i o mojej wadze. Mam 17 lat, 175 cm, ważę 96,6kg... Jestem otyła i okropnie się z tym czuje... Próbowałam diety Dukana (proteinowej), ale zrezygnowałam po 2 dniach, gdyż mam za słabą wolę. Teraz stosuję dietę cytrusową, ale też nie widzę efektów. Planuję stosować ją jakieś 2 miesiące, ale zastanawia mnie, czy nie będzie to miało jakiegoś złego wpływu na mój organizm (dietę cytrusową ograniczyłam do 1 cytrusa dziennie + 1,5-2l wody). Jak na razie stosuję ją 2 dni i czuje się świetnie - żadnego zmęczenia czy braku aktywności. Ale waga nadal nie spada. Już sama nie wiem, co mam zrobić... Czuje się koszmarnie w swoim ciele... Nie chce tak wyglądać. Bardzo proszę o radę i to najlepiej jak najszybciej... Pozdrawiam
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Najpierw powinnaś sobie uświadomić, że odchudzanie nie musi polegać na ciągłych wyrzeczeniach i ograniczaniu jedzenia. Owszem powinnaś unikać słodyczy, produktów typu fast-food, gazowanych napoji, tłustych potraw, ale w niczym nie należy przesadzać. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z jednej w wyżej wymienionych potraw, jedz ją, ale znacznie rzadziej i w mniejszych ilościach. Zaplanuj sobie, że możesz jeść słodycze np. raz na 2 tygodnie, ale niech to będą 3 kawałki czekolady, a nie całe opakowanie. We wszystkim należy zachować umiar. Dodatkowo bardzo ważna jest motywacja, której nie stracisz, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na smakołyk. Powinnaś również poszukać tzw. "odchudzonych" przepisów na swoje ulubione potrawy, dzięki czemu będziesz jadła zdrowiej i smaczniej.

Mimo to najważniejsze jest połączenie zdrowego jadłospisu z aktywnością fizyczną (zwłaszcza przy małych grzeszkach). Jest to bardzo ważne nie tylko, aby stracić zbędne kilogramy i uzyskać pożądaną masę ciała, ale żeby zachować zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną.

Pamiętaj, że jesteś w wieku dojrzewania i cały czas rośniesz i się rozwijasz. Nie możesz dopuścić do skrajnej nadwagi czy otyłości, ponieważ nie tylko wpłynie to na Twoją sylwetkę, ale i samoocenę oraz pogorszenie zdrowia (często bardzo poważne). Dlatego bardzo ważne jest uprawianie sportów. Nie powinnaś się wstydzić, spójrz naokoło ile osób jest cięższych od Ciebie i chodzi z podniesioną głową?

Nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które wpływają negatywnie na zdrowie, rozwój i metabolizm! Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne. Możesz jednak już od dziś zacząć zdrowo się odżywiać.

Zajrzyj na stronę dotyczącą aktywności fizycznej www.abccwiczenia.pl oraz przeczytaj artykuł poświęcony zdrowym nawykom żywieniowym i postarać się do nich zastosować (http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki).

Pozdrawiam