Za wysokie OB - co może oznaczać?

Dziś odebrałam wyniki mojego synka (5 lat). Martwi mnie wysokie OB - 60 (na wyniku flaga max 10), w rozmazie: segmentowane 70 z opisem "ok. 80% granulocytów zawiera w cytoplazmie ziarnistość toksyczną". Ponadto w rozmazie za niskie limfocyty (17 %), w morfologii większość w normie poza: limfocyty - 21% oraz neutrofile 72%, w badaniu moczu za duży ciężar właściwy (1,026), w osadzie moczu pasma śluzu i bakterie - d. liczne oraz moczany bezpostaciowe - nieliczne. Czy synek może być chory na coś poważnego? Bardzo się martwię, a wizyta dopiero za kilka dni. Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

szkoda, że nie napisała Pani z jakich powodów były wykonywane badania u synka, czy rutynowo czy coś w jego stanie zdrowia skłoniło Panią lub lekarza do zlecenia badania.

Przewaga granulocytów oraz obecność toksycznych ziarnistości w ich obrębie, podwyższone OB mogą wskazywać na ostrą infekcję bakteryjną. Istotne w tym momencie jest to, czy synek ma objawy infekcji (gorączkę itp.). Z pewnością duży ciężar właściwy moczu jest odzwierciedleniem tego, że przyjmuje mało płynów albo poci się (gorączka?). Jeżeli odczuwa dolegliwości przy oddawaniu moczu (pieczenie, ból, częste oddawanie moczu) - może to wskazywać na infekcję dróg moczowych.

Uważam, że powinna Pani pilnie skontaktować się z pediatrą, który zbada dziecko i na tej podstawie postawi ewentualną diagnozę.

Pozdrawiam serdecznie