Zabawa lalkami i niechęć do szkoły u 16-latki

Witam serdecznie . Moje pytanie dotyczy mojej córki otóż ma 16 lat i lubi bawić się lalkami , ogląda dziecinne bajki , bawi się z małymi dziećmi i nie chce chodzić do szkoły bo wszyscy tam są źli , uważa że każdy powinien siebie szanować nie powinno być wulgaryzmów ,zazdrości , chodzenia z chłopakami . Nie chce chodzić do szkoły właśnie z tego powodu ciągle się bawi i płacze że nie chce iść a jak chciałam na siłę zawieść to powiedziała ,,I tak wyjdę z tej szkoły i pójdę do kochanej babci ''.

Dzień dobry,

opisane zachowanie jest dość infantylne ale nie musi jeszcze świadczyć o zaburzeniu natury psychicznej, w końcu każdy ma prawo do oryginalności, jeśli nie szkodzi tym sobie i innym, jakkolwiek ona zawsze w pewnym stopniu niepokoi. Zwraca jednak uwagę lęk dziecka przed szkołą, który już realnie może jej zaszkodzić (nie spełnianie obowiązku edukacyjnego, luki w edukacji, kłopot z integracją z rówieśnikami itp). Myślę, że warto zwrócić się w pierwszej kolejności do poradni pedagogiczno-psychologicznej celem ustalenia podłoża tego lęku. Jeżeli uznają, że pozostałe zachowania córki w jakiś sposób wskazują na inne zaburzenia, które mogą powodować lęk, to na pewno przekierują ją na dalsze badania - m.in. pod kątem prawidłowego rozwoju psychospołecznego.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org