Zabieg na żołądku przy otyłości a refundacja

Mam 16 lat, 169 cm wzrostu i ważę 140 kg, mam BMI 49, próbowałam już chyba wszystkiego, ale bezskutecznie, wszystko wracało. byłam u mnóstwa lekarzy. chciałabym przejść przez to chirurgicznie, ale rodzice nie bardo mają pieniądze, więc jestem ciekawa czy zabiegi są refundowane, np. balon czy opaska. pozdrawiam, Kasia

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
zabiegi bariatryczne są w Polsce refundowane, o kwalifikacji do operacji decydują chirurdzy. W Polsce nie ma obecnie oddzielnych klinik zajmujących się wyłącznie chirurgicznym leczeniem otyłości, dlatego w pierwszej kolejności zalecałbym konsultację chirurgiczną u chirurga z oddziału zajmującego się również chirurgią bariatryczną, ew. w przyszpitalnej Poradni Chirurgicznej.
Proszę pamiętać, że zgoda na ewentualny zabieg musi być wyrażona również przez rodziców.