Zabieg operacyjny a zagubienie klipsa chirurgicznego

W trakcie zabiegu usunięcia woreczka żółciowego- laparoskopowo wypadł jeden klips i nie został odnaleziony. Nadal znajduje się on w mojej jamie brzusznej ale nikt nie wie gdzie. Nie widać go na RTG. Lekarz operujący powiedział, że może spróbować go odnaleźć, ale musiałby mnie rozciąć od szyi w dół. Od czasu operacji boli mnie brzuch i kręgosłup lędźwiowy. Czy zagubiony klips może być dla mojego organizmu niebezpieczny? Nie wiem gdzie szukać pomocy. Dodam, że jestem cukrzykiem (II typ).

Dzień dobry!
Proszę się nie martwić. Zagubiony klips nie będzie powodem żadnych dolegliwości. Normalnie w czasie zabiegu zazwyczaj zakłada się 6 klipsów. Po przecięciu tętnicy pęcherzykowej i przewodu pęcherzykowego, wyjmuje się 3 klipsy wraz z pęcherzykiem a 3 pozostają na zawsze w jamie brzusznej. Bywa, że sytuacja wymaga założenia większej liczby klipsów ale dla pacjenta nie ma to znaczenia. Dla informacji długość zaciśniętego klipsa to ok. 6 mm. Chirurg oczywiście żartował.
Pozdrawiam.

Taki klips nie może być powodem dolegliwości opisywanych przez Panią. Stosowane w dzisiejszych czasach klipsy wykonane są ze stopu tytanu i nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm, nie są też przeciwwskazaniem do diagnostyki MRI.