Zabieg tumorektomii i wycięcie guza piersi

Witam dzisiaj miałam robiony zabieg tumorektomii wyciecie guza lewej piersi przebieg pooperacyjny gładki >Lekarz podejrzewa ze to moze byc stara torbiel ale nie jest pewien.Jutro mam miec zmiane opatrunku we własny zakresie a za tydzien zdjecie szwów ile nalezy mi sie zwolnienia lekarskie narazie mam na tydzien jak dokładnie mam sama zrobic opatrunek najpierw przemyc rane spirytusem potem nałozyc kompres i przykleic plastrem prosze o odpowiedz i jak długo bedzie sie goic bo mam prace fizyczna

W takich wypadkach najczęściej daje się zwolnienie z pracy w zakresie 1-2 tygodni. Co do zmiany opatrunków to wszystko zależy jakie szwy zostały zużyte do zszycia rany (najczęściej szew ciągły lub pojedyncze). Zwykle zaleca się codzienną zmianę opatrunku przez pierwsze 2-3 dni, a potem już można chodzić bez opatrunku. Najlepiej do przemywania rany stosować preparat na bazie octenidyny, a samą ranę pokrywać opatrunkiem chirurgicznym (np. typu primapore).