Zabieg usunięcia tarczycy a cechy metaplazji oksyfilnej

Witam, po wyniku z BAC (cechy metaplazji oksyfilnej, histiocyty) otrzymałam skierowanie na zabieg usunięcia tarczycy; proszę o podanie algorytmu postępowania, czy czeka mnie po usunięciu i wynikach z histopatologii radio-, chemioterapia? Jestem fizjoterapeutką i uczono nas, że "po usunięciu" wskazane jest leczenie uzdrowiskowe, zakończone ustąpieniem objawów i powrotu do sprawności społeczno-zawodowej. Czy takowe skierowanie mogę uzyskać od endokrynologa, chirurga czy też lekarza rodzinnego, aby było skuteczne w NFZ? Pozdrawiam serdecznie! Agnieszka

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

metaplazja oksyfilna może wiązać się z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka tarczycy. Stąd też wskazanie do usunięcia gruczołu tarczowego. Konieczna jest wizyta u endokrynologa, który na podstawie wywiadu, wyników badań i całości obrazu klinicznego ustali dalsze postępowanie. Algorytm postępowania uzależniony jest od wyniku badanie tkanek wyciętych podczas operacji. W zależności od wyniku takiego badania może zostać wdrożone leczenie różnego typu. Oczywiście przed zabiegiem należy wykonać USG tarczycy.

Trzeba pamiętać, że kwalifikacją do zabiegu i wyborem w rodzaju terapii choroby tarczycy zajmuje się endokrynolog i on podejmuje decyzję, a nie chirurg. Skierowanie na leczenie uzupełniające w ośrodku zajmującym się schorzeniami endokrynologicznymi może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny. W diagnostyce pomocna jest biopsja cienkoigłowa, która powinna być wykonana w przypadku wystąpienia guzka tarczycy wyczuwalnego palpacyjnie i w każdym ognisku wykrywanym ultrasonograficznie, jeżeli jego średnica przekracza 1 cm. W ogniskach mniejszych niż 1 cm bezwzględne wskazania do wykonania BAC dotyczą chorych z wywiadem rodzinnego raka tarczycy lub z ekspozycją na promieniowanie w wywiadzie, a także zmian wykazujących dodatkowe cechy ryzyka, przede wszystkim litych guzków hipoechogenicznych, szczególnie jeżeli wykazują obecność mikrozwapnień, brak otoczki hipoechogennej ("halo"), nieregularne granice, w badaniu dopplerowskim wzmożony przepływ.

Powiększone węzły chłonne szyjne stanowią także cechę zwiększającą ryzyko złośliwości guzka, podobnie jak wspólne występowanie kilku cech. W wolu wieloguzkowym należy punktować zmiany wytypowane na podstawie obrazu USG. Scyntygrafia tarczycy może także wnieść dodatkową informację o istnieniu guzków autonomicznych, w których ryzyko złośliwości jest mniejsze. Wynik badania cytologicznego powinien się składać przynajmniej z dwóch części: opisowej i wniosku diagnostycznego.

W zasadzie dopiero po uzyskaniu wyników tych badań można rokować, co do odpowiedniego postępowania.