Zabieg usuwania żylaków u 16-latka

Żylaki u 16-latka? Mój 16-letni syn ma żylaki, co jest dziwne w jego wieku. Chce się ich jak najszybciej pozbyć. Mamy zamiar w najbliższym czasie iść do lekarza. Co może być tego przyczyną? Czy zabieg usunięcia żylaków jakąkolwiek metodą jest bezpłatny?

Witam, problem żylaków bardzo rzadko dotyczy dzieci. W przypadku chłopców częściej spotyka się żylaki powrózka nasiennego niż na kończynach. 16 lat to trudny wiek dojrzewania, kiedy dziecku trudno zaakceptować przemiany burzliwe własnego organizmu, tym bardziej jego niedoskonałości. Proponowałabym konsultację u chirurga i rozważenie wskazań do operacji w tak młodym wieku i ewentualnie odroczenie decyzji o leczeniu operacyjnym do osiągnięcia pełnoletności chłopca. W Polsce refundacja NFZ obejmuje operację klasyczną z usunięciem żył. Inne, mniej inwazyjne metody niestety są w pełni odpłatne.