Zaburzenia czucia po usunięciu pęcherzyka odmowego

W lipcu przeszedłem operacje usunięcia pęcherzyka odmowego. Po operacji nie mam czucia (mam odrętwiała) górną część brzucha i kawalek przy dolnych żebrach. Jest to dość duża powierzchnia. Mimo iż nacięcie mialem z boku to odrętwienie dochodzi aż do środka klatki. Od operacji juz ponad pol roku, czy to minie? Czy sa jakieś sposoby na przywrócenie normalnego czucia?

Tak, to normalna sytuacja po tego typu zabiegach. Przy otwarciu klatki piersiowej bardzo często dochodzi do uszkodzenia nerwów międzyżebrowych co przejawia się zaburzeniami czucia w rejonie zaopatrywanym przez dany nerw. Jeśli do 9-12 miesięcy dolegliwości nie ustąpią (tyle z reguły trwa czas regeneracji nerwu) to już tak pozostanie. Niestety nie ma się wpływu raczej w żaden sposób na regenerację tak uszkodzonego nerwu (ewentualnie zwracać uwagę na suplementację diety w zakresie witamin z grupy B).

Podczas zabiegu następuje przecinanie pęczków naczyniowo-nerwowych. Te biegną zgodnie u układem metamerycznym czyli w tym rejonie poziomo od tyłu ku przodowi - stąd taki rejon odnerwienia. Minimalnie nerwy mogą zregenerować, ale po takim czasie to raczej już nie nastąpi.