Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane

W jaki sposób pomóc uczennicy (gimnzajum), u której zdiagnozowano zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane?
ponad rok temu

Depresja poporodowa

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży opowiada o depresji poporodowej.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Jeżeli dziewczyna ma zdiagnozowane przez psychiatrę zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane, najlepiej by było, gdyby była pod kontrolą lekarza psychiatry i miała wsparcie psychoterapeutyczne. Farmakoterapia, czyli leki mogą zredukować nieprzyjemne objawy choroby (np. somatyczne oznaki lęku, jak zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, dreszcze), ale tylko psychoterapia pomaga w dotarciu do przyczyn zaburzeń. Znając przyczyny problemów, możemy je wyeliminować, a w rezultacie uprać się z samą chorobą. Ponadto warto wspierać dziewczynę, pokazywać, że jej problemy są dla nas ważne, że nie jest sama, że w każdym momencie może na nas liczyć, że może poprosić o rozmowę. Można też zaproponować skorzystanie z pomocy psychologa szkolnego. Ona jednak sama zdecyduje, czy chce skorzystać z takiej pomocy. Może łatwiej jej będzie się otworzyć przed psychologiem spoza środowiska szkolnego? Zwykle młodzież obawia się, czy może liczyć na dyskrecję, czy problemy wyjawione komuś ze szkoły nie rozejdą się dalej i nie zaszkodzą, np. relacjom z rówieśnikami. Warto też zadbać, by dziewczyna nie została wyautowana z grupy rówieśniczej. W tym celu warto inicjować jakieś zadania grupowe czy prace w zespołach. Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Dzień Dobry,

Jest potrzeba konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem podjęcia terapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej (w ramach NFZ-tu lub prywatnie).

Życzę pomyślności, irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy