Zaburzenia depresyjne oraz maniakalno-depresyjne ChAD

Witam. Od ponad roku miałem zdiagnozowane zaburzenia depresyjne, obecnie od stycznia zdiagnozowano u mnie zaburzenia maniakalno-depresyjne CHAD, ale chorowałem znacznie wcześniej. Mam kłopoty z zasypianiem mimo zażywania 3x25mg Perazinu, mam kłopoty z zaśnięciem, a jak zasnę budzę się wylękniony. W życiu codziennym mam dużo kłopotów - brak pracy mimo wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego + zdrowotne. Czy można ubiegać się o stopień niepełnosprawności pozarentowy przy tej chorobie?

Wszystko jest uzależnione od przebiegu choroby. Samo rozpoznanie CHAD nie jest powodem do orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Rok trwania cbhoroby jest dość krótkim okresem obserwacji, ale jeśli w tym czasie doświadczył Pan zarówno epizodu depresyjnego jak i manii, a obecnie jak rozumiem ponownie nie jest Pan w stanie remisji może Pan ubiegać się o skierowanie do ZON (zespół orzekania o niepełnosprawności). Zaświadczenie powinien wystawić leczący Pana psychiatra, dobrze widziane jest również bdanie psychologiczne określające Pana profil osobowości np w badaniu MMPI. Proszę rónież porozmawiać z prowadzącym psychiatrą na temat leczenia bo jeśli nadal odczuwa Pan objawy choroby to pewnie zasadne byłoby skorygowanie leczenia. Obecnie standartem jest stosowanie w Pana schorzeniu leku normotymicznego z dodatkowo włączanymi przejściowow lekiem p.depresyjnym w epizodzie depresji i neuroleptykiem podczas manii. Niektóre neuroleptyki nowej generacji mają również działanie normotymiczne i stosuje się je bez przerwy. CHAD jest chorobą przewlekła, ale dobrze leczona u ogromnej rzeszy pacjentów nie wpływa na poziom funkcjonowania zawodowego, społecznego i w końcu rodzinnego. Niezbędne jednak jest aby znalazł Pan psychiatrę, któremu będzie Pan ufał zwłaszcza podczas epizodu manii i zastosuje się Pan do jego zaleceń pomimo przekonania o bzdurności interwencji medycxznej (typowa postawa dla osoby w manii).