Zaburzenia depresyjno-lękowe a nerwica

2 lata temu rozpoznano u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe (bez konkretnej diagnozy nerwicy). Dziś nadal zmagam się jednak "tylko" z zaburzeniami lękowymi, mój psychoterapeuta mówi jednak, iż ze względu na obszerność tego zaburzenia nie może wskazać mi konkretnej nerwicy na którą cierpię. Czy rzeczywiście tak może być, iż w zaburzeniu występują symptomy różnego rodzaju nerwic i ciężko kogoś konkretnie zdiagnozować?

Tak jest w istocie. Zaburzenia nastroju (depresja,mania) oraz zaburzenia lękowe (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, PTSD itd.) należą do kręgu zaburzeń nerwicowych. Częstym zjawiskiem jest ich wspólwystępowanie, dlatego też często trudno jest jednoznacznie określić jeden rodzaj nerwicy, gdyż może być ich kilka. Dodatkowo objawy pojawiające się u pacjentów często nie są charakterystyczne tylko dla jednego rodzaju nerwicy, ale dla kilku (np. niepokój może być zarówno obecny w depresji, jak i zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych).