Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych splotów nerwowych

WITAM MAM 30 LAT 1,5 ROKU TEMU LEKARZ ROZPOZNAŁ U MNIE ZABURZENIA KORZENI NERWÓW RDZENIOWYCH SPLOTÓW NERWOWYCH MIAŁAM PRZEŚWIETLENIE KRĘGOSŁUPA PAMIĘTAM COŚ ŻE MÓWIŁL-5 POPROSTU MAM ZAKAZ DŻWIGANIA ITP... DZIŚ BYŁAM I MAM TO SAMO ZAKAZAŁ MI DŻWIGAĆ I ŻE NIE JESTEM ZDOLNA DO PRACY CO W TAKIM PRZYPADKU MOGEĘ ZROBIĆ PROSZĘ BARDZO O RADE

Piotr Jurczyk

Witam. Lekarz zapewne oparł swoje rozpoznanie na objawach klinicznych (zapewne bólu, napadzie rwy kulszowej - ?) i badaniu RTG, które prawdopodobnie ujawniło zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego (wspomniane "L"). Jeśli chodzi o leczenie, są 2 drogi: leczenie zachowawcze - leki przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, fizjoterapia polegająca głównie na wzmocnieniu mięśni grzbietu (zwracam uwagę na ćwiczenia w odciążeniu - polecam pływanie) oraz leczenie zabiegowe (to wykonuje neurochirurg). Oba rodzaje leczenia należałoby przedyskutować z lekarzem neurologiem. Celowe wydaje się też wykonanie MR kręgosłupa lędźwiowego, które lepiej uwidoczni zmiany i będzie podstawą przed ewentualnym zabiegiem. Nie wiemy nic o charakterze wykonywanej przez Panią pracy, czy wymaga obciążania kręgosłupa? Ewentualne przeciwwskazania do pracy określa lekarz medycyny pracy w trakcie badań okresowych - może zajść konieczność przerwania pracy na czas leczenia lub nawet przekwalifikowania. Pozdrawiam.