Zaburzenia łaknienia u bardzo chudej osoby

Witam :) Od pewnego czasu boje się jeść, bo nie chcę przybrać na wadzę :/ jestem bardzo chuda, ale i tak się boję. Jak mam zjeść chociaż jedno małe ciastko to rozmyślam nad tym długo, a jak je zjem to źle się czuję :/ co robić ?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Jeśli będziesz odżywiać się racjonalnie i trzymać zasad zdrowego odżywiania, nie grozi Ci przytycie. Organizm każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. W przeciwnym razie rozwijają się zaburzenia wynikające z niedoborów, które w konsekwencji prowadzą do poważnych schorzeń.
W codziennym jadłospisie powinno więc pojawić się:
pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego z chudych gatunków mięs i ryb oraz produktów mlecznych
węglowodany pochodzące z pieczywa, kasz, makaronów, ryżu, płatków zbożowych itp.
tłuszcze pochodzące przede wszystkim z olejów roślinnych
Zalecane jest też codzienne spożycie warzyw i owoców.
Tak urozmaicona dieta umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości składników. Ważne jest też, aby dzienną rację pokarmową rozłożyć na ok 5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu.
Słodycze i przekąski typu chipsy nie muszą się w niej pojawiać, gdyż nie niosą ze sobą wartości odżywczej - jeśli więc nie odczuwasz konieczności ich spożywania, to tym bardziej lepiej ich unikać. Nie oznacza to jednak, że zjedzenie ciastka spowoduje wzrost masy ciała- organizm doskonale poradzi sobie sobie z jednorazowym nadmiarem energii, a i tak po wypowiedzi można wnioskować, że dostarczasz jej zdecydownaie za mało dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
pozdrawiam