Zaburzenia lękowe a zachowanie w związku

Witam, czy osoba, która zaczęła przyjmować leki antydepresyjne i która ma zaburzenia lękowe polegające na tym, że chce by w związku było jak najlepiej, a jak nie wychodzi to nie umie sobie poradzić z emocjami (są kłótnie, jest zazdrosna) powinna być z partnerem czy lepiej się rozstać na jakiś czas? Czy ta osoba, która bardzo żałuje tego zachowania i nie umie sobie poradzić z tęsknotą za partnerem, bo odszedł chwilowo ma możliwość zmiany na lepsze będąc z nim? Czy nie byłoby jej łatwiej?

Dzień dobry. Satysfakcjonujący związek musi umieć pomieścić i "dobre" i "złe" uczucia - to, co zbliża i to, co oddala. Jeśli tak nie jest - dobrze jest popracować nad relacją partnerską, by zbudować w niej taką przestrzeń. Przydaje się do tego terapia par. Ma ona jednak sens tylko wtedy, kiedy oboje z partnerów chce się w nią zaangażować i coś wspólnego wypracowywać. Jeśli nie, pozostaje praca nad sobą (np. podczas psychoterapii indywidualnej), by móc ogarniać i kontrolować swoje emocje i budować satysfakcjonujące relacje z innymi.
I trudno powiedzieć kiedy byłoby łatwiej...
Pozdrawiam,
M. S-W.
---
http://drogadodomu.org.pl/

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia zaburzeń lekowych jest psychoterapia, do podjęcia której namawiam.
Pomoc może Pani (?) uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Twoarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Dla poradzenia sobie z zaburzeniami lękowymi polecam przede wszystkim terapię psychologiczną (nie tylko farmakoterapię, która raczej stępia objawy lęku).
Jeśli chodzi o Pani pytanie, to odpowiedź brzmi: zależy. Jeżeli związek w jakim Pani jest przynosi wsparcie i satysfakcję - jak najbardziej powinna Pani w nim być. Dobry i szczery związek bowiem to taki, w którym dwie osoby są ze sobą w tych dobrych, ale też i w tych problematycznych i trudniejszych chwilach. Nie można robić sobie przerw, bo "jestem chora, więc Twoja obecność mi nie pomoże'. Chyba, że w związku mają miejsce sytuacje na prawdę wzbudzające i zwielokrotniające zaburzenia lękowe (np. przemoc psychiczna, bądź fizyczna) - wtedy zasadnym jest zerwanie takiej relacji. Pozdrawiam.