Zaburzenia lękowe i lęk o zdrowie najbliższych

Mam silne zaburzenia lekowe.Boje sie ze moje dziecko zachoruje lub maz umrze.Codziennie sprawdzam dziecku wezly chlonne.Brak zelaza i kiepska morfologia dziecka po infekcji doprowadzila mnie donparanoi.Boje sie guza mozgu i raka.Boje sie smiac bo czuje ze jak bede szczesliwa to na pewno corke dotknie nieuleczalna choroba i bede patrzyla na jej smierc.Boje sie byc sama w domu,wole wyjsc.Czy l.rodzinny musi mi dac skierowanie na nfz?Gdzie sie leczyc?Czy mozliwe ze czuje ze zbliza sie smierc?

Witam Panią. Rzeczywiście wygląda na to, że może mieć Pani zaburzenia lękowe. Lęk ma to do siebie, że jest irracjonalny, a jego powody wynikają nie z rzeczywistego zagrażania lecz najczęściej z konfliktu wewnętrznego. Nie traktowałabym więc tego co się z Panią dzieje jako zwiastunu zbliżającej się śmierci, lecz sygnału, że w Pani psychice dzieje się coś, co wymaga uwagi, pomocy i rozwiązania. O co dokładnie chodzi można uświadomić sobie w procesie psychoterapii. Z tej formy pomocy można skorzystać w ramach refundacji z NFZ, skierowanie do psychologa/psychoterapeuty może Pani dostać od lekarza rodzinnego i z tym nie powinno być problemu. Gdy lęk jest tak nasilony, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć farmakoterapię pod okiem lekarza psychiatry. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania, a również on może wystawić skierowanie do psychologa.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska

Pani krótki opis jednoznacznie wskazuje na występowanie u Pani zaburzeń lękowych - doradzam jak najszybszą wizytę w gabinecie psychologicznym, bądź psychiatrycznym (nie potrzebne jest skierowanie ani do jednego ani drugiego specjalisty). Może Pani uzyskać pomoc zarówno na NFZ (ale wtedy trzeba czekać), lub w gabinecie prywatnym. Występujące u Pani tzw. myślenie magiczne ("gdy będę się śmiać, coś się stanie dziecku") oraz irracjonalny lęk przed negatywnymi zdarzeniami zdecydowanie wprowadzają do Pani życia duży dyskomfort, a jako takie powinny zostać jak najszybciej przepracowane w trakcie terapii psychologicznej.
Jeśli chodzi o ostatnie z Pani pytań - "czy to mozliwe, że czuje Pani nadchodzącą śmierć" - mogę odpowiedzieć jedynie tyle, iż takie odczucie również należy do spektrum myślenia magicznego i jako takie nie ma żadnego przeniesienia na rzeczywistość. Pozdrawiam.

Witam
Treść Pani zapytania rzeczywiście wskazuje zaburzenia lękowe. Polecam skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą, skierowania nie są potrzebne. Może np poszukać Pani Poradni Zdrowia Psychicznego w miejscu zamieszkania.
Pozdrawiam