Zaburzenia lękowe i napady lękowe a alkoholizm

Mam 30 lat, jestem od trzech lat trzeźwym alkoholikiem. Od okresu dorastania miewam silne lęki. W sytuacjach gdy lęki przybierają na sile boję się zasnąć, miewam dziwne uczucia opuszczania własnego ciała.Podjąłem się oczywiście farmako i psychoterapii.Mój psychoterapeuta twierdzi, że napady paniki mają związek z niewyrażonymi emocjami Moja obawa dotyczy tego, że jeśli odblokuję się w terapii, to kontrolę nad swoją abstynencją.Ze swoim terapeutą już o tym rozmawiałem.A jakie jest Państwa zdanie?

Witam,

Pana pytanie jest niepełne: "Mój psychoterapeuta twierdzi, że napady paniki mają związek z niewyrażonymi emocjami Moja obawa dotyczy tego, że jeśli odblokuję się w terapii, to kontrolę nad swoją abstynencją". Czy chodzi o to, że obawia się Pan utraty kontroli nad abstynencją jeśli odblokuje Pan emocje? Jeśli o to chodziło, to naprawdę będzie najlepiej jeśli raz jeszcze omówi Pan swoje obawy z psychoterapeutą. Psychoterapeuta zna Pana trudności, mechanizmy funkcjonowania, zasoby, braki, budowę i siłę osobowości nieporównywalnie lepiej niż specjaliści, którzy mogą przeczytać jedynie Pana pytanie poprzez serwis internetowy. Poprzez serwis internetowy możliwe są tylko hipotezy, a domyślam się, że nie usatysfakcjonują one Pana. Jeśli to Pana uspokoi osoby będące w psychoterapii z takimi trudnościami o których Pan napisał często się boją, że pod wpływem doświadczanych emocji będą się czuć gorzej i wróci chęć złamania abstynencji, ale nie ma takiej reguły, że tak się musi stać. Z pewnością warto o tym rozmawiać z terapeutą - o pojawiających się uczuciach, o obawach...

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień dobry, rozumiem że pana pytanie w tym miejscu wynika z braku zaufania do terapeuty, lub do tego co mówi terapeuta. Zachęcam jednak mimo wszystko do omówienia tych dylematów (również braku zaufania) bezpośrednio z terapeutą prowadzącym. Pozdrawiam.

Witam Pana. Moim zdaniem kluczową kwestią w Pana sytuacji może być problem uzależnienia od alkoholu. Jeśli jest Pan osobą, która odbyła profesjonalny program terapii dla osób uzależnionych od alkoholu to może Pan wrócić do swojego terapeuty żeby popracować nad zapobieganiem nawrotu picia. Jeśli jest Pan wyłącznie abstynentem (osobą, która powstrzymuje się od picia) to rzeczywiście ma Pan powody do niepokoju. Pojawiający się u Pana lęk będzie wzmagał chęć uśmierzenia go alkoholem. W takim przypadku będzie Pan potrzebował kontaktu ze specjalistą terapii uzależnienia od alkoholu. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/