Zaburzenia lękowe - ile trwa ich leczenie

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, ile czasu leczy się zaburzenia lękowe? Ile czasu trwa leczenie psychoterapią i ile czasu trzeba brać leki na te zaburzenia lękowe? I czy zaburzenia lękowe są całkowicie uleczalne? Ostatnio coś się też ze mną dziwnego dzieje... Wystarczy, że przeczytam artykuł w gazecie, np. na temat jakiegoś wypadku czy np. o jakimś innym wydarzeniu złym, to zaraz cała się trzęsę, jestem poddenerwowana i niespokojna. To samo jest z tv, nie mogę oglądać wiadomości czy seriali, w których coś złego się wydarzyło, bo zaraz ogarnia mnie jakiś dziwny niepokój. Czy ten stan może być spowodowany właśnie zaburzeniami lękowymi? Wcześniej tak nie reagowałam na to wszystko mogłam normalnie oglądać dziennik i czytać w gazetach różne informację na różne tematy... A teraz nie potrafię.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opis Pani problemu jest bardzo krótki i trudno na jego podstawie postawić konkretna diagnozę.

Polecam pani wizytę u specjalisty psychiatry, która wyjaśni watpliwości. Lekarz postawi diagnozę po poznaniu dokładnego charakteru dolegliwości, ich czasu trwania, może zlecić dodatkowe badania i diagnostykę psychologiczną.

Leczenie zaburzeń lękowych zależy przede wszystkim od ich typu. Wyleczenie np. fobii prostych lub zespołu lęku napadowego może nastąpić już po kilku sesjach terapeutycznych. Leczenie zespołu lęku uogólnionego oraz zaburzeń depresyjno-lękowych może trwać klikanaście tygodni.

Leki przeciwdepresyjne zazwyczaj stosuje się przez ok. 6 miesiecy, co pozwala istotnie zmniejszyć ryzyko nawrotu.

Rokowanie w zaburzeniach lękowych jest dobre, wiele postaci jest całkowicie uleczalnych.

Z serdecznymi pozdrowieniami